Р Е Ш Е Н И Е
№ 29
гр. Н., 18.04.2016 г.
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
Районен съд – Н. в публичното съдебно заседание на двадесет и първи март през две хиляди и шестнадесета година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: АТАНАСКА МАРКОВА
при секретаря Д.С., като разгледа докладваното от съдия Маркова АНХД 102 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид:
Подадена е жалба на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.
Жалбоподателят П.И. *** твърди, че с електронен фиш серия *** от *** г., издаден от ОДМВР – Ш. й е наложена глоба в размер на 50 лв. Заявява, че електронният фиш е незаконосъобразен и неправилен. Според жалбоподателката не са били налице основанията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, а именно електронен фиш да се издаде в отсъствието на контролен орган и нарушител. В случая се касаело за заснемане от мобилна камера, монтирана в патрулен автомобили и според жалбоподателката би следвало в този случай да бъде спряна и да й бъде съставен акт за установяване на административно нарушение. Смята, че в тази насока следва да се има предвид постановеното Тълкувателно решение №1 от 26.02.2014 г. по т.д. №1 на ВАС и моли електронния фиш да бъде отменен.
Въззиваемата страна не изпраща представител на насроченото съдебно заседание. В писмено становище по делото от 21.03.2016 г. процесуалният й представител представя доказателства по делото и моли електронният фиш да бъде потвърден, с подробни аргументи.
Като съобрази всички събрани по
делото доказателства, съдът счете за установено от фактическа и правна страна
следното:
Жалбата е подадена в срока по чл.189, ал.8 от ЗДвП, поради което същата се явява процесуално допустима.
С електронен фиш за налагане на глоба серия
*** на ОДМВР – Ш. е установено следното административно нарушение: На от *** г.
в 09,53 часа в гр. Н., на ул. „***” при кръстовището с улица „***“ в посока
град В. е констатирано управление на моторно превозно средство “***”, *** с
рег. № *** със скорост от 61 км/ч., при разрешена скорост от 50 км/ч. Превишението
на скоростта възлизало на 11 км/ч., което било установено и заснето с
автоматизирано техническо средство с №591. В електронния фиш е отбелязано, че
моторното превозно средство е собственост на жалбоподателката, посочен е и адресът й в град П.. Също така е отбелязано,
че предвид горните данни и установено нарушение на чл.21, ал.1от ЗДвП, на основание чл. 189, ал.4 във вр. с чл. 182,
ал.1, т.2 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 50 лв. Фактите,
отразени в електронния фиш се потвърждават от приложените по делото доказателства
– заверено копие на снимка от клип №*** – приложение към преписка №******, справка
в Централна база КАТ за собственост на МПС, удостоверение за одобрен тип средство
за измерване №10.02.4835/24.02.2010 г. и протокол за извършена сервизно
монтажна дейност на система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за
движение от 22.04.2015 г. Видно е от тях, че нарушението е било установено чрез
мобилна
система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение –
Съдът намира, че електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити, съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП. Той съдържа териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението; мястото, датата и точния час на извършването му, рег. номер на моторното превозно средство; кратко описание на нарушението; нарушените разпоредби; размерът на глобата, срока и сметката на доброволното й заплащане.
В настоящия случай жалбоподателката се позовава на мотивите, установени с Тълкувателно решение №1/26.02.2014 г. на ОСК на ВАС на РБ, черпейки своите доводи за незаконосъбразност на издадения електронен фиш именно с довода, че нарушения, установени с мобилни камери не могат да се санкционират по реда на издаването на електронен фиш. Действително в този смисъл бе и установената съдебна практика и множеството постановявани съдебни актове. С приемането на промените в Закона за движение по пътищата през 2015 г. /ДВ бр.19 от 2015 г./ и приемането на наредба на основание чл.165, ал.3 от същия закон са установени ясни правила за използуване на мобилни технически средства. Според тълкувателното решение, в хипотезата на чл.189, ал.4 от ЗДвП, установяването и заснемането на нарушение, може да се осъществява само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано, в отсъствие на контролен орган. Съгласно чл.165, ал.3 от ЗДвП условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи. Това е именно Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. Няма спор, че измененията на ЗДвП, извършени със ЗИД на ЗДвП /ДВ, бр. 19/2015 г./, както и приетата след това Наредба са във връзка с посоченото по-горе тълкувателно решение. С нея се уреждат процедурните изисквания при работа с автоматизираните технически средства и системи /АТСС/, изпълнението на които е предпоставка за законосъобразно реализиране на административнонаказателната отговорност на нарушителите на правилата за движение по пътищата. Съгласно §6, т.65 от ДР на ЗДвП, автоматизираните технически средства и системи могат да бъдат стационарни и мобилни, като б."б" на тази разпоредба определя мобилните автоматизирани технически средства и системи като прикрепени към превозно средство, или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган. В настоящия случай няма спор, че се касае за АТСС, прикрепено към превозно средство, служебен автомобил с № ***. Съгласно чл.10, ал.1 и ал.2 от Наредбата за всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол, съгласно приложението. Такъв протокол е представен по делото /лист 25/ и видно от съдържанието му същия е коректно попълнен с необходимите реквизити, съгласно чл.10 от Наредбата. Именно правилното и пълно оформяне на този протокол е гаранция за надлежното установяване на административното нарушение. Затова прилагането на процедурата по чл.189, ал.4 от ЗДвП е при законово определените условия и не е довело до ограничаване правата на наказаното лице. При констатирано превишение на скоростта от 11 км/ч., законосъобразно на жалбоподателската е наложена глоба в определения в чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП размер от 50 лв.
С оглед изложеното следва да се приеме, че административното нарушение е доказано в необходимата степен на категоричност и издаденият електронен фиш следва да се потвърди.
Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът
Р Е
Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ за налагане на глоба серия *** издаден от ОДМВР – Ш., с който на П.И.И. с ЕГН ********** ***, на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.1, т.2 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет / лева за извършено административно нарушение по чл.21, ал.1 от същия закон.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Ш. административен съд в четиринадесетдневен срок от съобщаването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: